| Brand Name: | Huanan |
| Model Number: | HN-1100T |
| MOQ: | 1 Pcs |
| Price: | $159400-$182000 |
| Payment Terms: | LC,T/T |
| Supply Ability: | 5pcs/ 2 Months |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Material | Steel Forging |
| Uses | Extrusion |
| Color | Customized |
| Craft | Forging |
| Power | Electric energy |
| Size | Customizable |
| Use | Aluminum Extrusion |
| Motor | Servo or ordinary motor |
| Functional | Automatic or semi-automatic |
| Surface treatment | Heat treatment |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Standard Billet Outer Diameter | Φ127mm |
| Standard Billet Length | 400-680/750mm |
| Machine Extrusion Force | 21Mpa 1000T(1100UST) |
| Mold Base Cavity Diameter | Φ250mm |
| Mold Base Cavity Depth | H260mm |
| Mechanical Size | L9500mm*W3200mm*H3900mm |
| Overall Weight | 55T |
| Total Power | 182.5KW |
| Main Oil Pump (Hilectro) | HP12981-G102W-R1P4 |
| Liquid Cooling Driver | Hi300-90KW |
| Main Oil Pump (Germany Rexroth) | A15VSO210 variable pumps |
| Auxiliary Pump (Tokyo Keiki) | SQP43-60-38 |